Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Co dzieci robią w Internecie? Dyskusje o tej tematyce.
ANITA K
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2017, o 08:31

Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: ANITA K » 31 mar 2017, o 08:35

Jak myślicie, kiedy zacząć uczyć dziecko celowego korzystania z telefonu czy tabletu/laptopa? Jak to robić i z czego korzystać? obawiam się, że nie upilnuję dziecka i będzie grało w jakieś durne gierki albo wchodziło na strony, które nie są przeznaczone dla malucha. Moja córka ma obecnie 4,5 roku, ale póki co pozwalam jej tylko oglądać filmiki, które sama jej włącze i nie pozwalam samej korzystać z mojego telefonu albo laptopa. Z góry dzięki za sensowne porady :)

BaśkaD
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2017, o 09:11

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: BaśkaD » 31 mar 2017, o 09:13

Jak chodzi o internet, to blokady rodzicielskie na poszczególne strony. Na początek powinno wystarczyć, ale moim zdaniem internet w drugiej kolejności. Lepiej zacząć od gier - tu po prostu nie podawaj dziecku haseł i samodzielnie ściągaj mu ze sklepów odpowiednie aplikacje, gdy dziecko korzysta, wyłącz transmisję danych itp. W razie czego sama najpierw sprawdzaj albo przeczytaj opisy w sieci odnosnie gry. Ja mogę polecić na przykład fajną gierkę edukacyjną dla dzieciaków - super rozwija spostrzegawczość i inspiruje do szukania rozwiązan rożnych zagadek. Jeśli czytałaś dzieciom Detektywa Pozytywkę, to będziesz zadowolona, bo gra opiera się na tej książeczce (w sumie to cyklu książek). Jak nie czytałaś, to koniecznie zacznij i przy okazji ściągnij aplikację. Moim zdaniem po prostu trzeba uczyć dzieci tego, co powinny wybierać, pokazywać jak szukać i próbować zainteresować tym, co wartościowe. Może za jakiś czas samo będzie szukalo takich gier czy programów. Pewnie nie ominiemy wszystkich głupot, jakich w sieci masa, ale warto przynajmniej zrównowazyć je czymś pożytecznym :) A swoją drogą, przynajmniej do tego 7-8 roku życia moim zdaniem dziecko w ogóle samo nie powinno korzystać z takich sprzętów - zawsze pod kontrolą.

kamila.anna
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 5 kwie 2017, o 09:27

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: kamila.anna » 5 kwie 2017, o 10:43

Dziecko w tym wieku w ogóle nie musi korzystać z telefonów i tabletów. W chwilach, kiedy dziecko mogłoby się nudzić, można zająć je rozmową lub włączać czytane bajki, co będzie rozwijało jego wyobraźnię i wzbogacało zasób słownictwa. Moim zdaniem oglądanie filmików na tablecie w tym wieku jest zbędne, a nawet szkodliwe, że względu na m.in. uszkadzanie wzroku dziecka. W przypadku kiedy mimo wszystko dajemy dziecku takie urządzenia do dyspozycji należy konsekwentnie przestrzegać wyznaczonego czasu na zabawę i uważać, by nie stało się to rozwiązaniem rodzica na nudę i nieposluszeństwo dziecka.

Awatar użytkownika
bunosu
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 kwie 2017, o 13:16

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: bunosu » 6 kwie 2017, o 13:41

Moim zdaniem w internecie jest zarówno dużo wartościowych rzeczy jak i tych bezwartościowych, więc przy odpowiedniej kontroli może być to bardzo rozwojowe. Pomocne będą pewnie programy do blokowania różnych "niebezpiecznych" storn.
Zobacz co warto stosować na likwidowanie zmarszczek statycznych

aleksandram
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2017, o 11:04

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: aleksandram » 10 kwie 2017, o 13:43

nowe technologie rozwijają, oczywiście. ale niestety ciężko jest później zapanować nad dzieckiem, które jak już pozna internet to chce tam spędzać większość dnia..

Ala15
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2017, o 09:05

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: Ala15 » 11 kwie 2017, o 13:14

Myślę, że jak najpóźniej. Dzieciaki są bardzo sprytne i mając już 2 lata potrafią sobie poradzić z tabletem czy telefonem nie posiadając umiejętności czytania. Jednak odradzam dawanie ich dziecku mimo to, że jest mnóstwo gier edukacyjnych. Wiem, że teraz jest modne to, że dziecko posiada tablet, gra w gierki, ale może lepiej to 4.5 letnie dziecko uczyć grać w gry planszowe, niech idzie na podwórko bawić się z innym a nie od małego rośnie w cyber świecie i zapomina, że przecież można wyjść pograć w piłkę z kolegą czy normalnie porozmawiać, albo książkę się ogląda przerzucając kartki a nie przesuwając palcem. Wiek 8-9 lat kiedy opanuje dobrze naukę czytania i pisania jest odpowiedni, by dziecko mogło używać tablety, telefony itd. Wtedy można wytłumaczyć dziecku jak odpowiednio ich używać

Ala15
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2017, o 09:05

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: Ala15 » 11 kwie 2017, o 13:22

A jak uczyć? Gdy dziecko już zna literki po woli samo będzie opanowywać tą umiejętność, ale warto może razem z dzieckiem korzystać z tych urządzeń i po woli oswajać je z nimi i tłumaczyć z czego warto korzystać i w czym pomogą mu dane programy. Najważniejsze to ustalić wspólnie kiedy dziecko i jak długo może korzystać z tabletu itd.

bartekjankowski
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 05:59

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: bartekjankowski » 25 kwie 2017, o 06:10

Dziecko musi również uczyć się nowych technologii więc zabranianie smartfona/tabletu to zły pomysł. Wszystko jednak ma swoje granice.

Kaa1410
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 16:29

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: Kaa1410 » 25 kwie 2017, o 17:12

Dzień dobry.
Internet jak każda ludzka aktywność ma swoje dobre i złe strony. Jest nieograniczonym źródłem wiedzy i dostępu do informacji, ale jednocześnie niebezpiecznym narzędziem. Zgadzam się ze wcześniejszymi opiniami, nie uchronimy dzieci przed korzystaniem z internetu. Jednak w momencie kiedy mamy tak małe dziecko (4 lata) uważam, iż jest to za wcześnie na wprowadzenie go w tą przestrzeń naszego życia. Moim zdaniem jesteśmy w stanie zapewnić dziecku w tym wieku inne rozrywki dostosowane do jego potrzeb.Jeśli już decydujemy się na wprowadzenie dziecka w świat internetu powinniśmy zrobić to świadomie. Bardzo ważna jest profilaktyka, rozmowa z dzieckiem na temat zagrożeń. Pamiętajmy również o kontroli rodzicielskiej, mamy możliwość blokowania stron o niepożądanych treściach. Polecam zapoznanie się z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Telekomunikacji Polskiej, przygotowanej przez Fundację „Dzieci Niczyje”. (file:///C:/Users/MT/Downloads/raport-bezpieczenstwo-dzieci-korzystajacych-z-internetu.pdf). Pozdrawiam.

ratownik059
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2017, o 22:04

Re: Dziecko i tablet/smartfon. Jak i kiedy zacząć?

Post autor: ratownik059 » 29 kwie 2017, o 22:39

Witam.
Napisałaś, że córka ma 4.5 roku, moim zdaniem to jeszcze za wcześnie, by dziecko korzystało z internetu i gier. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem będzie jeżeli to ty będziesz z nią korzystać z tego internetu, już tłumaczę co mam na myśli. Np. możesz włączyć na tablecie piosenki dla dzieci i razem z córką uczyć się śpiewać, lub np. włączyć ciekawą bajkę i obejrzeć wspólnie z córką. Im później dziecko nauczy się korzystać z najnowszej technologii, tym lepiej. Teraz gdy telefony, tablety, laptopy opanowały nasz świat, zapominamy o tym co jest najważniejsze, a mianowicie o rozwoju naszych pociech. Kiedyś na podwórkach biegało mnóstwo dzieci, a teraz...? Wystarczy wyjrzeć przez okno a tam nie ma prawie nikogo. A jeżeli nawet zobaczymy grupkę dzieciaków siedzących na trawie na kocu to zapewne w ich dłoniach zobaczymy również telefon, bądź tablet. Jest to bardzo przykry widok ale niestety coraz bardziej popularny. Czym później, tym lepiej.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ
meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewnastoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół dębowy rozkładany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości