Problemy z 3-latkiem w przedszkolu

Twoje dziecko jest już przedszkolakiem? To forum jest dla Ciebie.

Re: Problemy z 3-latkiem w przedszkolu

Postprzez olamala » 13 lip 2015, o 10:56

Dokładnie może taka prywatna opieka?
olamala
Nowy użytkownik

Postprzez MilenaM » 8 sty 2016, o 14:47

Witam,
Agresja u dzieci to w tej chwili bardzo powszechny temat. Szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Są rożne przyczyny jej występowania, ale najczęstszą jest po prostu to, że dziecko chce zwrócić na siebie uwagę.

W Pani przypadku zmiana otoczenia mogła wpłynąć na zachowanie w przedszkolu. Należałoby z nim przeprowadzić poważną rozmowę. Być może nie czuje się tam bezpiecznie lub Pani przedszkolanka nie przypadła mu do gustu.

Na Pani miejscu zapytałabym synka „ Czy jeśli Ciebie ktoś ugryzie, to czy Cię to boli?”, jeśli odpowie, że tak to wtedy może go Pani uświadomić, że każde inne dziecko boli tak samo kiedy je gryzie. Tak jak wspomniałam syn chce zwrócić na siebie uwagę, dlatego, żeby załagodzić sytuację proszę poświęcać mu jak najwięcej czasu po powrocie z przedszkola. Wspólne gry planszowe, kolorowanie, czytanie bajek, pomaganie w domu na pewno uszczęśliwią zarówno synka jak i Panią.

Kilka rad dostępnych jest również w Poradniku Zdrowia w artykule pani Agnieszki Bandurskiej, który dostępny jest w linku: http://www.poradnikzdrowie.pl/psycholog ... 40797.html

Pozdrawiam
MilenaM
Nowy użytkownik

Postprzez Alicja72 » 2 mar 2016, o 11:43

U mnie było to samo. Czasem nadal się zdarza... Coś dla niego przykrego zdarzy się w przedszkolu (typu Ciocia zwróci uwagę) i na nowo pojawia się niechęć. Jak rano zaprowadzam Stasia do przedszkola to czasem wchodzi do grupy po szybkim buziaku, a czasem nie może się odkleić przed dobre 20 minut. Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Alicja72
Nowy użytkownik

Postprzez sindo8 » 15 mar 2016, o 22:30

Gdybym był na twoim miejscu, też nie wiedziałbym jak sobie z tym poradzić. Mam nadzieję, że Ty dasz radę.
sindo8
Nowy użytkownik

Postprzez Alicja72 » 16 mar 2016, o 12:17

Mam to samo i też nie wiem co z tym zrobić...
Alicja72
Nowy użytkownik

Postprzez ewelin100 » 13 cze 2016, o 19:17

lilith_84 napisał(a):Mój syn ma skończone 3 lata, zaczął chodzić do przedszkola, tydzień adaptacyjny w sierpniu to był koszmar, non stop płakał czy byłam z nim ja czy mąż, stale powtarzał: "do domu!!". 1 tydzień września był płacz przy wychodzeniu do przedszkola, płacz w sali, wypatrywanie mnie przez okno. W domu potem chodził za mną jak cień, powtarzając, że mnie kocha, i gdy wychodziłam z pokoju nawet do wc pytał czy wrócę. Nic nie chciał jeść w przedszkolu, w 2 tygodniu coś jakby drgnęło, rzadziej płakał w drodze do przedszkola, za to zaczął psocić, wyrzucał kredki na podłogę, rozrzucał kredki, po prośbie od posprzątanie był wielki krzyk. Co prawda potem sprzątnął ale swoje "odkrzyczeć" musiał. Teraz jest inny problem, co prawda już wszystko ładnie je, sprzątać chyba też zaczął (bo nawet w domu robi to z ochotę- co wcześniej różnie bywało), zaczął bić, popychać, szczypać dzieci. Robi to bez powodu, idzie i zaczepia, są dzieci, które mu oddają, ale pani stwierdziła, że nie robi to na nim wrażenia Bardzo mnie to martwi, bo nigdy się nie zdarzyło, żeby kiedykolwiek uderzył jakieś dziecko (czy to na placu zabaw, czy w odwiedzinach u znajomych/rodziny, a w naszym otoczeniu jest bardzo dużo dzieci w wieku 2-7 lat). Zawsze był bardzo gościnny, wyciągał i pokazywał dzieciom swoje zabawki, dzielił się jedzeniem. Dlatego tak bardzo mnie to martwi. Dlaczego zaczął się tak zachowywać? W domu mu stale tłumaczę, proszę, grożę, nic nie skutkuje ani kary ani nagrody. Co prawda obiecuje, że nie będzie, przeprasza, ale nadal bije Boję się, ze za chwilę wszystkie dzieci się od niego odwrócą CO ROBIĆ??? PROSZĘ O POMOC!!!

Jeśli jako mama chcesz, zmienić zachowanie u swojego dziecka, które Tobie nie podoba się, musisz pokazać mu swoje niezadowolenie. Musisz zaznaczyć,że nie pozwalasz np. by bił inne dzieci, to co dziecko robi złego, a nie samej osoby dziecka, tylko jego działań.
Przyczyn bicia i kłótni z dziećmi może być wiele od: korzystania ze wspólnych zabawek w przedszkolu, podziału ról w zabawie, chęci stania bliżej ulubionej pani , czy cechy osobowości Twojego dziecka, czy może jest nadmiernie impulsywne, chce dominować nad innymi dziećmi czy szybko i gwałtownie wpada w złość?
Najlepszymi sposobami by radzić sobie w takich sytuacjach jest wspólne ustalenie zasad zachowania. Taki ,,regulamin" dobrego zachowywania się- dostosowany do wieku dziecka. Mogą to być rysunki czy obrazki co wolno, a czego absolutnie nie wolno robić. Gdy dziecko złamało zasadę trzeba wyciągnąć wnioski i ukarać je np:
- obsypanie kolegów pisakiem- należy pozbawić dziecko możliwości zabawy w piaskownicy
-popychanie podczas zabawy, wyrywanie zabawek- należy odsunąć dziecko od zabawy lub zorganizować dla niego zabawę w izolacji
Co ważne! Każda kara ma być stosowana natychmiast po przewinieniu - tu i teraz! Kar nie wolno stosować z odroczeniem i zbyt często, bo powszednieją i przestają być wartością wychowawczą.
Nie jest dobrą karą też, zamykanie dziecka w pokoju z samym sobą, bo nie wiadomo jak się zachowa.
Ale co najistotniejsze trzeba znaleźć korzystny bilans pomiędzy karą a nagrodą, bo same kary nic tu nie wskórają. Najlepiej unikać, albo stosować jak najmniej kar, a stosować wzmocnienia pozytywne. Wówczas dziecko skupi się dłużej na czynności i będzie chciało ją powtórzyć. Nagrodą dla dziecka może być:
-pochwała skierowana bezpośrednio do dziecka :,, dzisiaj pięknie bawiłeś się w piaskownicy, podzieliłeś się wiaderkiem i łopatką, mama jest z Ciebie bardzo dumna"
-uroczysty podwieczorek
-powierzenie specjalnej funkcji w przedszkolu jako dyżurny
-odznaka przygotowana przez panią lub Ciebie za dobre zachowanie.

Myślę,że nie da wychowywać dziecka bez zarówno kar i nagród. Są też koncepcje wychowywania bez kar (bezstresowe wychowanie) , a są takie, które tylko nagradzają. Najlepiej znaleźć swój ,,złoty środek'' wychowawczy. Bicie czy stosowanie kar cielesnych- zwyczajny przysłowiowy klaps jest niedopuszczalny! Z jednego ważnego powodu-poniżają godność małego człowieka i przyczyniają się do braku wrażliwości na brutalność i przemoc.
Szarpane, popychane dziecko robi tak samo ze swoim misiem, a potem tak samo zachowuje się w stosunku do kolegi z przedszkola.
ewelin100
Nowy użytkownik

Postprzez ryszarda8 » 29 cze 2016, o 20:52

Witam.
Myślę, że warto poradzić się psychologa bo zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków w dużym stopniu rzutuje na ich dalszy rozwój nie tylko pod względem psychicznym, ale także społecznym, intelektualnym, a nawet fizycznym. Psychiatrzy w klinice PsychoMedic http://psychiatra.eu/psychiatra-dzieci-i-mlodziezy/ dokładają wszelkich starań, aby zadbać o prawidłowy przebieg rozwoju dziecka. Stosują wysokie standardy leczenia, leki najnowszej generacji, jak również całościowe i indywidualne spojrzenie na problemy, z którymi zmaga się dziecko.
ryszarda8
Nowy użytkownik

Postprzez Teo » 6 lip 2016, o 16:45

kwestia czasu, mam nadzieje ze to ustało ?
Teo
Nowy użytkownik

Postprzez bike » 6 wrz 2016, o 22:33

Wielu rodziców zapomina o przygotowaniu dziecka psychicznie do pójścia do przedszkola, a to błąd. Jest wiele sposobów żeby ułatwić ten krok. Ja miałam to szczęście, że moje dzieci bardzo wnikliwie oglądają bajki. Na Da Vinci Learning jest kilka bajek, w których poruszane są trudne dla dziecka tematy. U nas pójście do przedszkola zbiegło się w czasie z emisją "Byli sobie podróżnicy". Odcinek opowiadał o tym , że żeby poprawić stan ziemi, potrzeba zmian. No i się zaczęło. Co to jest zmiana? Komu potrzebna jest zmiana i takie tam, a ja obróciłam to zaraz w stronę przedszkola. O tym, że zmiany są potrzebne żeby się rozwijać, że każdy ma obawy przed zmianami, bo nie wiemy co będzie. Powiedziałam, że strach jest naturalny, a w przedszkolu będzie dużo fajnych rzeczy. Bajka bardzo potrafi pomóc w wyjaśnianiu świata dzieciom, tylko trzeba ją dobrze wybrać.
bike
Nowy użytkownik

Postprzez marylka » 11 wrz 2016, o 13:59

Sprytne :) Ja problemów z przedszkolem nie miałam, syn chodził chętnie, nie chciał do domu wracać, chciał się bawić z dziećmi. Gorzej było jak poszedł do szkoły i skończyła się zabawa, a zaczęła się nauka. Dopóki czuł, że to obowiązek to nie dało się go zmusić, ale na szczęście udało mi się pokazać, ze nauka to też przyjemność i zabawa. Robiliśmy eksperymenty, budowaliśmy urządzenia. Pod tym względen też da vinci learning to kopalnia pomysłów :)
marylka
Dyskutant

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dziecko w przedszkolu