Dziecko boi się pójść do przedszkola

Twoje dziecko jest już przedszkolakiem? To forum jest dla Ciebie.
opra
Dyskutant
Posty: 67
Rejestracja: 5 paź 2016, o 14:48

Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: opra » 4 kwie 2017, o 08:56

Witajcie! Jak Wasze dzieci reagowały na pierwszy dzień przedszkola? Czy mieliście problemy z zaadaptowaniem malucha do nowych warunków? Pytam, bo chcemy wysłać naszego synka do przedszkola ale z opowieści znajomych wiem, że ich dzieciaki reagowały płaczem, złością, krzykiem albo strachem. Co robić, by uniknąć takiego stresu? Trochę już poczytałam o tym http://www.tatento.pl/a/934/rodzice/wyc ... es-dziecka ale wole podpytać też innych rodziców :)

savona12
Dyskutant
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2015, o 14:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: savona12 » 19 kwie 2017, o 13:19

Trzeba się uzbroić w cierpliwość - pierwsze tygodnie i miesiące mogą być trudne. To dla dziecka całkiem nowa sytuacja. Na pewno nie można dziecka do niczego zmuszać. Może spróbuj zaprosić kilkoro dzieci z grupy przedszkolnej do domu i zorganizować takie zapoznanie? :)
Wszystkie dzieci nasze są!

pati2290
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2017, o 16:35

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: pati2290 » 10 maja 2017, o 16:46

opra pisze:Witajcie! Jak Wasze dzieci reagowały na pierwszy dzień przedszkola? Czy mieliście problemy z zaadaptowaniem malucha do nowych warunków? Pytam, bo chcemy wysłać naszego synka do przedszkola ale z opowieści znajomych wiem, że ich dzieciaki reagowały płaczem, złością, krzykiem albo strachem. Co robić, by uniknąć takiego stresu? Trochę już poczytałam o tym http://www.tatento.pl/a/934/rodzice/wyc ... es-dziecka ale wole podpytać też innych rodziców :)
Witam serdecznie!
Proces adaptacji dziecka w przedszkolu jest to moment przystosowania do uczestnictwa w nowym środowisku. Rozpoczęcie nowego etapu w życiu człowieka powodujące radość, euforię, ale także ból i smutek. Sprawa adaptacji dziecka do przedszkola jest sprawą indywidualną, Nie da się określić, że każde dziecko tak samo będzie się adaptować. Dzieci w tym samym wieku mogą różnić się zarówno psychicznie, fizycznie a także społecznie. Tempo rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci bywa bardzo różne. Część maluchów przechodzi proces adaptacji bezproblemowo, kolejna część mimo płaczu szybko zaadoptuję się do przedszkola, inne zaś potrzebują dużo więcej czasu i pomocy. Czasami bywa również, że dzieci na początku zaadoptowały się bez problemowo a np. po kilku miesiącach zaczyna się płacz, krzyk itd. Nie należy, więc uogólniać sposobu przejścia przez proces adaptacji. Etap ten jest nie tylko trudnym momentem dla dziecka. To również trudny etap dla rodziców. W dużej mierze to od nich zależy proces adaptacji.
Rozłąka z mamą i pojawienie się w zupełnie nowym otoczeniu często nieodpowiednio oddziałują na dziecko podczas pierwszego dnia w przedszkolu. Nie przyjemne stany emocjonalne, mogą hamować prawidłowy rozwój dziecka. Silne emocje mogą zatrzymać potrzebę nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, a takie mogą przerodzić się w agresję tym samym odbije się to mocno w psychice dziecka. Pozytywne emocje sprawiają, że dziecko pobudza swoją aktywność ruchową i psychiczną. Dlatego troska o odpowiedni proces adaptacji w nowej sytuacji jest ważny zarówno dla nauczycieli jak i rodziców. Ważnym elementem jest zapoznanie dziecka z przedszkolem za nim będzie to przymusowy pobyt. Bardzo ważne jest, aby dziecko przebywając w przedszkolu czuło się bezpiecznie, gdyż ma to ogromny wpływ na lepsze zaadoptowanie się w nowym środowisku, więc aby to bezpieczeństwo zbudować musi poznać salę, zabawki, nauczycieli i dzieci. W dniu rozpoczęcia edukacji dziecko będzie odczuwać lęk i strach przed rozstaniem z rodzicami, które będzie rozumieć, jako opuszczenie na zawsze. Małe dziecko nie w stanie zrozumieć, że rodzic po niego wróci. Sytuacja ,gdy będzie to miejsce ,które wcześniej pozna oraz będzie otaczać go znajoma grupa osób zmniejsz poczucie lęku i strachu.
Ważnym elementem adaptacji jest współdziałanie środowiska rodzinnego z przedszkolem. Współpraca i rozmowa z nauczycielem. Częste wskazówki wychowawczyni nie świadczą o niczym złym. Należy uwierzyć, że nauczycielka przede wszystkim ma na uwadze dobro dziecka. Przy ciężkiej adaptacji przedszkola zapewniają pomoc i wsparcie psychologa. Warto, więc porozmawiać z nauczyciele po upływie kilku dni adaptacji czy jest taka pomoc dziecku potrzebna. Ważny wpływ podczas adaptacji odgrywają spotkania adaptacyjne. Dzięki nim, dziecko już kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego może zacząć przychodzić do przedszkola. Podczas tych spotkań dzieci i rodzice poznają nauczycieli, salę oraz rówieśników. Krótkie spotkania adaptacyjne pomagają zmniejszyć strach przed nieznanym i ułatwić dziecku pozostanie w przedszkolu bez rodziców. Program adaptacyjny ma na celu rozładowanie negatywnych odczuć u dziecka, które są wywołane przez rozstanie z rodzicami. Można również skorzystać z możliwości odwiedzania przedszkola przed 1 września.
Posyłając dziecko do przedszkola ważne jest, aby maluch posiadał podstawy umiejętności samoobsługowych. Należy budować miłą atmosferę wokół tematu przedszkola ,a nie go straszyć. Nie należy przekupywać dziecka gdyż jest to rezultat chwilowy. Gdy w końcu przestaniemy może być jeszcze trudniej niż normalnie.
Podczas adaptacji w początkowym etapie dobrze jest, aby dziecko było odbierane wcześniej. Najlepiej zacząć zostawiać dziecko na 1h w przedszkolu i stopniowo wydłużyć czas. Następnie po osiągnięciu zostawiania dziecka na 4/5h należy utrzymać tą długość pobytu przez około miesiąc. Po jego upływie znowu pomału wydłużyć czas aż do osiągnięcia docelowego czasu pobytu. Ważne jest ,aby dziecko nie okłamywać ,że przyjdzie się szybciej niż jest to możliwe.
Najważniejsze jest, aby stosować krótkie pożegnanie. Im dłużej to trwa tym dziecko gorzej cierpi. Nie należy okazywać własnych rozterek, gdyż przekazujemy wtedy dziecku własne lęki.
Dziecko może wziąć ze sobą coś, co będzie cząstką jego domu np. ulubioną zabawkę, kocyk itp. Czekamy również, aby dziecko samo chciało zacząć opowiadać o przedszkolu. Rodzice nie powinni dopytywać ani naciskać na dziecko. Z czasem samo zacznie opowiadać jak było.
Jako literaturę do przeczytania polecam „Witamy w przedszkolu” A. Klim-Klimaszewskiej. Uważam, że będzie to właściwa lektura, aby zgłębić proces adaptacji dziecka do przedszkola.
Sama od siebie życzę wytrwałości, spokoju oraz owocnej współpracy z nauczycielem.
Powodzenia.

Beatris
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 18:59

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: Beatris » 10 lip 2017, o 11:41

A może takie rozwiąznie jak "przedszkole w pracy" jest dobrym rozwiązniem? Jedna z firma w Poznaniu stworzyła dla pracowników taką opcje która jest opisana tu http://www.pok.pl/sposob-pomoc-mlodym-r ... nek-pracy/
Wydaje się że nie ma lepszej możliwości jak praca w miejscu gdzie przebywa dziecko!

Sara66
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 19 cze 2016, o 17:31
Kontakt:

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: Sara66 » 14 lip 2017, o 11:46

My wysyłamy córkę do Wesołych Siódemek od września, ale już była tam kilka razy, podobało jej się i jest cała podekscytowana. Pyta co jakiś czas, kiedy pójdziemy do "peszkola" :D

Beatris
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 18:59

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: Beatris » 24 lip 2017, o 12:34

Zdarza się że dziecko tak polubi przedszkole i inne dzieci że będzie chciało chętnie chodzić a nawet będzie pytało kiedy wróci,także gratulacje! :)

Awatar użytkownika
pepper10a
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2017, o 16:56

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: pepper10a » 26 lip 2017, o 17:33

Super, dzięki wielkie za wszelkie porady :) Z całą pewnością mi się przydadzą :)
Cały świat to scena,

Sara66
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 19 cze 2016, o 17:31
Kontakt:

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: Sara66 » 6 sie 2017, o 00:02

Beatris pisze:Zdarza się że dziecko tak polubi przedszkole i inne dzieci że będzie chciało chętnie chodzić a nawet będzie pytało kiedy wróci,także gratulacje! :)
Dziękuję! :* Mam nadzieję, że to się nie zmieni i we wrzesniu będzie dalej chętnie chodziła. Ale słyszałam same dobre opinie o tych Wesołych Siódemkach, więc jestem dobrej myśli :)

denon147
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2017, o 10:34

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: denon147 » 25 sie 2017, o 10:40

Nasz córeczka też na początku nie chciała chodzić i zawsze kończyło się to płaczem, ale z czasem kiedy oswoiła się z nową sytuacją i znalazła koleżanki w grupie to się to zmieniło i teraz z przyjemnością tam chodzi.
Słuchawki bezprzewodowe, a może głośniki? Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu.
http://salonydenon.pl/

SabinaMiazga
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 wrz 2017, o 15:12

Re: Dziecko boi się pójść do przedszkola

Post autor: SabinaMiazga » 6 wrz 2017, o 15:25

U nas podobnie. Przez pierwsze dni przedszkola codziennie płacz. Ale podobno jak tylko wyjdę to mała przestaje płakać i zaczyna bawić się z dziećmi. Myślę , że trzeba przetrwać ten okres a będzie dobrze.

ODPOWIEDZ
meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewnastoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół dębowy rozkładany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości