Co robić w sytuacji, w której skradziono nam dane osobowe? Tego nie uczą w szkołach!

Wielu z nas zastanawia się nad tym „Co robić w sytuacje, w której skradziono nam dane osobowe?”, ale to nie jest takie proste, bo nie wiemy o tym, że je nam skradziono pięć, czy też piętnaście minut po nieciekawym incydencie. Mowa tu o tym, że wielu ludzi nie wie kiedy dokładnie te dane zostały skradzione i w jaki sposób. Jednym słowem wielu z nas dowiaduje się o tym, że tego typu kradzież miała miejsce jakieś kilka tygodni po incydencie, czyli wtedy gdy dzwoni do nas policja z pytaniami o to „Dlaczego sprzedaliśmy w sieci nie istniejący laptop?”.

Świadomość

Kradzież danych osobowych może mieć miejsce choćby w barze lub w restauracji, czyli w miejscach w których jest wiele ludzi i często dość blisko nas. Dodatkowo kradzież danych może się odbyć bez tej fizycznej interakcji z nami, czyli za pomocą urządzenia elektronicznego, które może działać z dystansu czterech metrów. Właśnie ze względu na tę przyczynę pewni przezorni ludzie przeglądają sieć wpisując własne imię, nazwisko i miasto w którym działamy, po to by przekonać się, czy ktoś, kto nazywa się tak samo jak my nie chce sprzedać czegoś wartościowego. Jednym słowem istnieją metody na sprawdzenie tego, czy ktoś nie skradł naszych danych osobowych i jeśli w jakiś sposób dość wcześnie zorientujemy się, że tego typu kradzież miała miejsce, to powinniśmy szybko powiadomić policję i nawet w tej sprawie osobiście napisać do prokuratury. Działania tego rodzaju mogą nas uchronić przed jakimiś dość nieciekawymi konsekwencjami natury prawnej i właśnie dlatego warto dość często w sieci sprawdzać to, czy ktoś nie posługuje się naszymi danymi. Zwłaszcza jeśli tylko my w konkretnym niewielkim mieście mamy to charakterystycznie brzmiące imię i nazwisko.

Trudne sprawy

Kradzież danych osobowych, to czasami nawet kradzież, której może dokonać członek rodziny lub bliski znajomy. Mowa tu o tym, że tacy ludzie znają nasi zwyczaje i wiedzą kiedy najbardziej możemy być narażeni na kradzież danych osobowych. Tego typu opcja kusi osoby bliskie, które mają jakieś drobne lub większe problemy finansowe i na dokładkę wiedzą, że dzięki danym skradzionym nam mogą sporo zyskać. Dlatego też policja te osoby sprawdza w pierwszej kolejności, jeśli uda nam się wcześnie powiadomić policję o tym, że straciliśmy laptop z ważnymi danymi osobowymi i firmowymi. Rzecz jasna takie sprawy mogą być też bardziej zawiłymi, ale jeśli w grę nie wchodzi kradzież urządzenia elektronicznego z ważnymi danymi, to zorientowanie się jest znacznie trudniejsze i właśnie dlatego nieciekawa sprawa z użyciem naszych danych już może być zaawansowaną.

Inne istotne wzmianki

W obecnej epoce powiązanej z elektroniką jest trudno przekonać się o tym, że nasze dane osobowe zostały skradzione. Mowa tu o tym, że dana osoba może mieć popularne imię i nazwisko i na dokładkę mieszkać w sporym mieście. Taki poszkodowany może co dzień wpisywać swoje personalia do wyszukiwarki i co dzień może mu wychodzić, że ktoś z takim samym imieniem i nazwiskiem sprzedaje jakąś wartościową rzecz. W tym tkwi problem z tą metodą i dlatego lepiej jest stawiać na gadżety i programy, które znacząco utrudniają kradzież naszych danych osobowych, bo zapobiegliwość jest wskazana, a naiwność to potem chodzenie na policję i wysyłanie pism na prokuraturę. Do tego dochodzą straty finansowe związane ze sprawami i sądowy nakaz zapłaty, który mówi o tym, że złodziej ma nam wypłacić odszkodowanie, ale nie wypłaci go chyba nigdy, bo nigdy może nie mieć legalnie zarobionych pieniędzy.

5/5 - (1)