Czy dziecko powinno posiadać własny telefon?

O tym, że telefony zawładnęły naszym światem nie trzeba chyba nikomu mówić. Nie ma się przecież co dziwić. Za ich pośrednictwem możemy robić tak naprawdę wszystko. Kupować jedzenie, ubrania, korzystać z internetu czy nawigacji. Korzystają z nich wszyscy – dorośli, seniorzy oraz najmłodsi. Jednak czy dobrym pomysłem jest, aby dziecko posiadało swój własny smartfon?

Czym jest smartfon?

Pomimo, że niemal każdy posiada swój własny, nie każdy jest świadomy czym ta nowoczesna technologia tak właściwie jest. Smartfony to tak naprawdę nie telefony komórkowe, a zminiaturyzowane komputery, które posiadają funkcję dzwonienia. Zawładnęły one światem głównie właśnie przez swoje kompaktowe rozmiary i wygodę w użytkowaniu. Jest to po prostu rozwiązanie problemu przenoszenia komputerów. Można po prostu wsunąć do kieszeni i wygodnie iść przez miasto. Poza funkcją dzwonienia posiadają także coraz lepsze aparaty, którymi możemy robić zdjęcia ostre jak żyletka, mają swój moduł GPS, dzięki któremu dojedziemy w niemal każde miejsce na Ziemi, a dostęp do internetu zapewnia bieżący dopływ informacji z całego świata.

Po co dziecku smartfon?

Wiele dzieci już od najmłodszych lat potrafi korzystać ze smartfonów lepiej niż niejeden dorosły. Tym samym marzą o swoim własnym. Po co jednak dziecku potrzebny jest własny smartfon? Dzieci głównie korzystają z telefonów do grania w gry mobilne lub oglądania swoich ulubionych twórców na YouTube. Niektóre z nich bardzo lubią także robić zdjęcia różnym obiektom czy ludziom. 

Zalety i wady smartfona dla dziecka

Do największych wad korzystania ze smartfona przez dziecko jest niebezpieczeństwo jakie sprowadza na swoją i naszą prywatność. Dlatego niezwykle ważnym jest edukowanie dziecka o tym, co i jak publikuje w sieci. W takiej rozmowie zwróćcie szczególną uwagę na udostępnianie publicznie swoich zdjęć oraz wpisów. Nauczcie go, że nie każdy w internecie jest osobą, za którą się podaje. Kolejną wadą własnego smartfona dla dziecka jest czas jaki mu poświęca. Dzieci nie potrafią same kontrolować czasu, jaki poświęcają na korzystanie z telefonu i nie widzą nic złego w używaniu go przez cały dzień. Może to spowodować, że nauka naszego dziecka się pogorszy. Dlatego rozmawiajcie z nim o tym i ograniczajcie mu czas poświęcony na smartfona.

Do zalet własnego smartfona należy między innymi łatwiejsza komunikacja z dzieckiem kiedy znajduje się ono poza domem. Dostęp do internetu może także skutkować w postaci szybszego rozwoju dziecka, gdyż daje on nieograniczony dostęp do wiedzy na niemal każdy temat.

5/5 - (1)