Dlaczego młodzież uwielbia gry komputerowe?

W Polsce już przeszło 12 milionów ludzi nazywa się graczami. Jest to fenomen istniejący zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jak dzieci spędzają czas wolny na komputerze? Co tak pociąga ich w świecie wirtualnej rozrywki?

Dlaczego młodzież uwielbia gry komputerowe?

Siła emocji

Gry przynoszą nam całą gamę emocji. Wygranie rozgrywki przynoszi porównywalne emocje do wygranej w zakładach bukmacherskich. Czasem są one pozytywne, czasem negatywne – ich przeżywanie jest jednak tym, czego szukają młodzi ludzie znudzeni czy zmęczeni codziennymi obowiązkami. Pozytywne emocje związane z doskonaleniem się w jakiejś grze potrafią przełożyć się na ich samoocenę, dowartościowują ich, przynoszą im satysfakcję. Trudno się zatem dziwić, że spragnieni tych miłych dla każdego wrażeń młodzi ludzie szukają potwierdzenia swojej wartości i umiejętności w wirtualnym świecie.

Choć gry są niekiedy błędnie łączone ze wzbudzaniem agresji, wiele osób używa ich jako katalizatora negatywnych emocji i sposób na wyładowanie czy odprężenie się. Zwiększająca popularność gier nie powinna zatem dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak stresujące potrafi być codzienne życie – nawet szkolne.

Wspólnota graczy

Bycie graczem oznacza przynależność do pewnej grupy społecznej. Może być to ogólna wspólnota pasjonatów gier, grupa fanów danego tytułu czy własna drużyna, z którą gramy online. Gry sprzyjają zatem nie tylko nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów społecznych, ale również dostarczają dorastającej osobie cennych informacji o niej samej – budując tym samym jej tożsamość i dając tak ważne w tym okresie życia poczucie przynależności.

Wirtualna sława

Na popularność gier z pewnością ma także wpływ ich wszechobecność – a wraz z nią cała gama nowych gwiazd, które inspirują młode osoby do pójścia w ich ślady. Należą do nich nie tylko zawodnicy e-sportowi, ale również streamerzy czy youtuberzy. Oglądanie rozgrywek e-sportowych czy streamów jest dla niektórych młodych osób dokładnie tym samym, czym dla ich rodziców jest oglądanie programów telewizyjnych czy meczów. O ile jednak mało który ma szansę bycia gwiazdą ekranu, o tyle młoda osoba wciąż może przekuć granie w karierę – co zachęca wielu do sprawdzania swoich sił w wirtualnych rozgrywkach.

5/5 - (2)