Jak nauka zdalna wpływa na dzieci?

Nie da się ukryć, że coraz więcej rodziców zauważa, że nauka zdalna nie wpływa najlepiej na ich dzieci. Jak więc edukacja poprzez internet wpływa na młodzież szkolną? O tym dowiesz się już za chwilę!

Jak nauka zdalna wpływa na dzieci?

Dzieciom ciężko uczy się w ten sposób

Zaspokojenie potrzeb uczniów i zbliżenie ich tradycyjnego programu nauczania nie jest łatwe. Małe dzieci potrzebują różnorodnych zajęć, aby pobudzić ich ciekawość, gry edukacyjne i bezpośredni kontakt. Nie wszystkie warunki efektywnej edukacji na młodszym etapie szkoły podstawowej mogą zostać spełnione.

Co prawda uczniowie coraz lepiej radzą sobie z samodzielnym korzystaniem z komputerów i narzędziami cyfrowymi, ale technologia może być zawodna. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku działań proponowanych po spotkaniu online oraz czynności, w których do nauczania włączone są materiały. Uczestniczący rodzice mają ogromny wpływ na wyniki nauczania podczas nauczania na odległość. Zdecydowanie lepsze wyniki osiągną uczniowie, którzy zdają się na pomoc rodziców.

Osamotnienie zaczyna być problemem

Brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i poczucie osamotnienia to najczęstsze problemy, na które skarżą się uczniowie. Czat online podczas przerw i wirtualne spotkania po zajęciach są ważne, ale dla wielu uczniów niewystarczające. Pogorszenie kontaktów rówieśniczych to nie jedyny obszar na który negatywnie wpłynął koronawirus.

Niestety, relacje wewnętrzne również uległy degradacji. Członkowie rodziny przebywający na małej przestrzeni przez długi czas mogą wywoływać między sobą wiele konfliktów i nieporozumień. Trudno jest efektywnie pracować w warunkach rodzinnych, co zwykle sprawia, że nauka u dzieci jest po prostu mniej efektywna.

Nic dziwnego, że w dłuższej perspektywie kształcenie na odległość nie jest najlepszym wyborem dla uczniów, nauczycieli i ich rodziców. Jest to jednak dla nas wszystkich najbezpieczniejsza forma pracy w ostatnim okresie kolejnego już lockdownu. Istnieje wiele zagrożeń i trudności związanych z izolacją oraz nowym stylem życia w domu. Z biegiem czasu nauczyliśmy się coraz lepiej pracować w tym trybie i jak najczęściej z niego korzystać.

Jak pomóc uczyć się dziecku zdalnie?

Dzieci przede wszystkim potrzebują kogoś, kto pomoże im z lekcjami. Zazwyczaj młoda osoba nie ma ochoty na naukę, tylko na zabawę z rodzicem bądź rówieśnikami, jednakże trzeba to też wypośrodkować.

Naturalnie jako rodzice, sami mamy bardzo wiele na głowie, ale z drugiej strony warto jest też zauważyć, że wychowanie dzieci to nasz obowiązek. Dlatego też niestety, ale trzeba się za to zabrać, oraz przypilnować dziecko z nauką, ponieważ w tych nienormalnych czasach dziecko ma jeszcze większe kłopoty z nauką, z racji tego, że w końcu musi samo być sobie nauczycielem, technikiem informatykiem oraz rodzicem. Nic dziwnego więc, że dzieci w takim wypadku po prostu uczą się gorzej.

Oceń nas!