Jak wychować dziecko w czasach powszechnego dostępu do internetu?

W czasie tak dużej globalizacji i cyfryzacji dostęp do Internetu coraz częściej wydaje się być dla nas normalny. Ogromny rozwój technologii pozwala nam na to, aby nie zauważyć, kiedy tak naprawdę sięgamy po jego dostęp. Nie chodzimy już do bibliotek i nie wypożyczamy ogromnych encyklopedii aby zaspokoić głód swojej wiedzy, tylko wpisujemy pytanie w przeglądarkę i czytamy gotową odpowiedź. Co więcej, możemy w ten sposób rozmawiać, wymieniać się zdjęciami, oglądać filmy i słuchać ulubionej muzyki. Ale czy to zastąpi nam tradycyjne wyjście na spacer lub do parku trampolin https://prezentmarzen.com/przygoda-w-parku-trampolin/? Niestety, coraz częściej czas w Internecie spędzają młodsi, a w tym także małe dzieci, co w przyszłości może mieć negatywne skutki.

Kontakt z rówieśnikami

Na samym początku naszą uwagę powinniśmy zwrócić na kontakt dziecka z rówieśnikami. Jest on dla niego niezwykle ważny, ponieważ nie tylko uczy pracy w zespole i empatii, ale również wpływa na szereg reakcji i psychikę człowieka. Poprzez zabawę w grupie dzieci uczą się tego, jak sobie pomagać, rozwijają kreatywność i budują pierwsze przyjacielskie relacje. Poza tym czas, jaki spędzają na zabawach, również tych edukacyjnych, zlatuje im niesamowicie szybko i w czasie kiedy są same sobą zajęte, to przestają interesować się internetem. 

Odpowiednio wydzielony czas

Nikt nie mówi, że w Internecie czai się tylko zło. Sami w ten sposób spędzamy czas i nierzadko w ten sposób się kształcimy. Jeżeli razem z dzieckiem ustalimy dzienny limit czasu jaki może spędzić przed ekranem urządzenia, to będziemy mieli pewność, że nie wyrządzamy mu krzywdy. Możemy zacząć od prostych ustaleń, które będą działać na zasadzie, że w ciągu dnia poświęcimy godzinę na oglądanie bajek lub wspólne przeglądanie stron w Internecie, jeżeli wcześniej przeczytamy razem rozdział książki. W ten sposób połączymy przyjemność z czymś pożytecznym.

Bezpieczeństwo 

Aby mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne w sieci, to warto przyglądać się z boku, jakie strony obecnie przegląda. Dodatkową, pomocną funkcją jest założenie blokady na stronach, które uważamy za nieodpowiednie. Szczególnym zagrożeniem wydają się być bukmacherzy, ponieważ dziecko znając nasz numer telefonu albo wiedząc, gdzie leży nasz portfel może wziąć udział w hazardzie, wykorzystując nasze pieniądze do zakładu. Z tych powodów warto być ostrożnym. Natomiast najlepszym rozwiązaniem jest nieprzedkładanie wspólnie spędzonego czasu na zabawach i rozmowach nad czas spędzony w Internecie.

Podsumowanie

Wychowanie dziecka w dzisiejszych czasach nie brzmi tak prosto, jak może się to wydawać. Sami doskonale wiemy, że przykład płynie z góry, dlatego spędzajmy czas razem z dzieckiem i nie odsyłajmy go do pokoju, ponieważ sami mamy ochotę, aby przeglądać portale społecznościowe. Nie pokazujmy też dziecku, że wszystkie atrakcje możemy znaleźć online. Przynieśmy papierowe książki, wyjdźmy wspólnie na rower, przygotujmy wspólnie posiłek i wylogujmy się na chwilę do życia bez internetu.

5/5 - (1)