Jak zadbać o nasze dzieci, aby nie jadły zbyt dużo słodkiego?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że słodkości nie pozwalają skutecznie zajadać smutków, bo z czasem stają się źródłem kolejnych. W końcu w nadmiarze wyłącznie szkodzą. Naszym dzieciom trudno zrezygnować z kostki czekolady od czasu do czasu, ale jeśli nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem całej tabliczki, to już jednak pewna przesada. Zrezygnowanie ze słodkiego może wzmocnić organizm i zapobiec urazom naszych dzieci. Dlatego też, dzisiaj pokażemy wam, jak edukować wasze dzieci, aby nie jadły zbyt wiele słodyczy?

Jak zadbać o nasze dzieci, aby nie jadły zbyt dużo słodkiego?

Opracuj odpowiedni plan dla twojego dziecka

Jeśli twoje dzieci w nałogu podjadania słodyczy, z którym bezskutecznie walczysz od dłuższego czasu, dobrym rozwiązaniem będzie stopniowa próba pokonania ich uzależnienia. Dlatego też, ustal odpowiednią dietę, zakładającą np. że w pierwszym tygodniu trzy dni, kiedy pozwolisz dziecku na słodką przekąskę, w drugim dwa dni, w trzecim na jedną.

Nie odmawiaj dziecku, ale też nie przesadzaj.

Słodki to naturalny smak, który poprawia nastrój, pomaga uporać się ze stresem i budzi skojarzenia z nagrodą. Dlatego nie jest dobrym pomysłem całkowite wyrzucenie słodkich smaków z diety dziecka. Zamiast słodyczy jedz owoce (zwłaszcza suszone – zawierają spore ilości naturalnego cukru), zamień biały cukier zamień na trzcinowy – bądź też po prostu pokaż dzieciom, że można mniej słodzić.

Pokaż dziecku, że można jeść zdrowiej

Jeżeli często dopada nas nagły głód, to powinniśmy się na taką ewentualność dobrze przygotować. Zadbaj o to, aby w domu czy poza nim mieć pod ręką zdrową, sycącą przekąskę: paczkę orzechów lub bakalii, batonik bez cukru, batonik proteinowy, bądź suszone owoce. Co wybierzesz – to już twoja sprawa, byle by nie było to coś niezdrowego.

Pamiętaj o wodzie

Co zabawne, nagły głód czasami można pomylić z uczuciem pragnienia, pamiętaj więc, żeby każdego dnia podawać dziecku przynajmniej litr niegazowanych płynów. Ucz dziecko, aby miało przy sobie butelkę wody, by pragnienie nie dopadło je w najmniej odpowiednim momencie, np. w szkole. Dobrze nawodniony organizm będzie działał jak należy, a to też wpływa na jego łaknienie.

Pamiętaj, że to ty dajesz dziecku przykład

Jeśli zmuszasz swoje dziecko do zdrowego jedzenia, podczas gdy ty jesz niezdrowe rzeczy cały czas, to prędzej czy później ono się zbuntuje. Dlatego też, jeśli chcesz, aby twoje dziecko jadło zdrowo, zacznij od siebie. Najpierw ty musisz mu/jej pokazać, że da się jeść zdrowo, i nie jest to trudne.

5/5 - (1)