
Trudno wymagać, by absolwenci szkół podstawowych od razu wiedzieli, co chcą dalej w życiu robić, dlatego wybór profilu w szkole średniej nie jest łatwy. W polskim systemie edukacji wybór ten jednak ma duży wpływ na dalszy przebieg życia dziecka, dlatego warto starannie go rozważyć. Licealny profil decyduje, jakich przedmiotów uczą się uczniowie i z jakich przygotowują się do matury. Zdanie matury z przedmiotu, którego przyszły abiturient nie uczy się w szkole może być trudne i kosztowne, dlatego warto uważnie wybrać profil klasy.
Na początek oferta
Kluczem do wyboru odpowiedniego profilu jest znajomość dostępnej oferty edukacyjnej. W polskich szkołach średnich nazwy profili zazwyczaj odzwierciedlają przedmioty, których uczniowie będą się uczyć w rozszerzeniu. Na profilu humanistycznym będzie to język polski i historia, na matematyczno-fizycznym matematyka i fizyka, na biologiczno-chemicznym biologia i chemia. Niektóre szkoły przygotowują uczniów do konkretnych kierunków studiów, na przykład medycznych, prawniczych czy dziennikarskich. Warto sprawdzić i tę ofertę, która może zainteresować nasze dziecko.
Później informacje
Gdy już wiadomo, co oferują pobliskie szkoły, warto zorientować się, czy zajęcia w praktyce przebiegają tak, jak w reklamowych ulotkach. Może córka znajomych akurat chodzi do tej szkoły? Aktualni uczniowie i absolwenci danych szkół i profili są bezcennym źródłem informacji, dlatego warto popytać znajomych, czy wiedzą coś o wybranej szkole i kierunku oraz poszukać opinii w internecie.
Najważniejsze – nic na siłę
Zdarza się, że nasze dziecko od małego wie, że chce zostać prawnikiem lub lekarzem. Wtedy wybór profilu jest prosty. Trudniej, gdy ma bardzo wiele zainteresowań i wciąż poszukuje swojej drogi, co jest w tym wieku zupełnie normalne. Wtedy nie temat nie jest prosty, a wytypowanie tego jednego, najlepszego kierunku jest zadaniem dla bukmacherów online. W wyborze profilu pomoże określenie, co dziecko lubi, gdzie dobrze się czuje, a także… czego nie lubi. Jeśli pała szczerą niechęcią do biologii, wybór profilu biologicznego może wywołać bunt i frustrację, a tego wolelibyśmy uniknąć. Na ogół łatwo określić, co mniej więcej dziecko lubi, kim chciałoby w przyszłości zostać i nawet jeśli nie są to bardzo precyzyjne plany, warto uwzględnić je przy wyborze profilu.