Jaki termometr wybrać?

Termometr bez wątpienia powinien mieć w domu każdy. Jeśli czujemy, że możemy mieć gorączkę, to właśnie ten sprzęt pomaga nam rozwiać wątpliwości. Jaki więc wybrać termometr? 

Rodzaje termometrów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Nie każdy wie, ale termometr rtęciowy został wycofany z produkcji w Unii Europejskiej, ze względu na szkodliwe działanie rtęci na ludzki organizm. Mamy jednak do wyboru kilka innych urządzeń:

  • termometr na podczerwień- jest to urządzenie bezdotykowe. Aby sprawdzić temperaturę wystarczy przyłożyć urządzenie do czoła, zachowując kilkucentymetrową odległość. Tym termometrem możemy również sprawdzić temperaturę otoczenia, wody czy mleka w butelce. 
  • Termometr cieczowy bezrtęciowy- cieszy się dużą popularnością. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena, oraz fakt, że nie musimy go ładować. Niestety czas pomiaru jest dosyć długi, co niekoniecznie sprawdzi się u młodszych dzieci. 
  • Termometr do ucha- to kompromis pomiędzy dobrym termometrem bezdotykowym i termometrem elektronicznym. Urządzenie mierzy jaką temperaturę ma bębenek oraz okoliczne tkanki. Pomiar jest komfortowy także, jeśli jest wykonywany u dzieci. 
  • Termometr elektroniczny dotykowy- aby wykonać pomiar należy umieścić termometr w dole pachowym, ustach, pachwinie czy w odbycie. Termometr ten, możemy kupić również wbudowany w smoczek, co jest bardzo dużym ułatwieniem w przypadku mierzenie temperatury u niemowlaków. 

Jak mierzyć temperaturę?

Jeśli decydujemy się na zakup termometru, to na pewno interesuje nas to, czy jest dobry. Jednak to, czy kupiony sprzęt jest dokładny w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety zazwyczaj jest tak, że instrukcja obsługi jest wyrzucana do kosza bez wcześniejszego wglądu do niej, a to z kolei jest związane z nieprawidłowym użytkowaniem co przekłada się na nieprawidłowe wyniki. Warto wiedzieć, do którego miejsca powinien być przykładany termometr, bo czy to są skronie czy środek czoła ma ogromne znaczenie. 

Przy pomocy termometru dotykowego możemy przeprowadzić mierzenie temperatury pod pachą, w ustach a nawet w odbycie. Należy jednak pilnować czasu pomiaru. Dla ust wynosi on do 45 sek, pod pachą ok 1 min, z kolei jeśli mowa o odbycie to będzie to ok 40 sek. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać o dezynfekcji urządzenia po każdym takim użyciu. 

W przypadku niemowlaka czy małego dziecka warto zaopatrzyć się w termometr douszny lub bezdotykowy. W przypadku tego pierwszego wystarczy wsunąć odpowiednią końcówkę do ucha, a po sekundzie jest już wynik. Dobrym rozwiązaniem jest również termometr w smoczku. 

Ceny termometrów

Ceny urządzeń wahają się już od paru złotych do kilkuset złotych. Jak widać wahadełka są bardzo duże.  Najtańsze będą urządzenia cieczowe dotykowe, z kolei reszta urządzeń już jest droższa i zależna od parametrów oraz marki. Warto wybrać się do apteki lub dobrego sklepu medycznego, tam z pewnością nam doradzą w przypadku niepewności. 

Źródło: poradniki rodziców

5/5 - (1)