Jaki wózek wybrać? 4 praktyczne porady!

Wybór wózka dla dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie jeśli to ich pierwsze dziecko. Na rynku możemy znaleźć ogrom rożnych modeli, zestawów, gondoli, spacerówek i wózków 3w1. Niedoświadczonym osobom, zestresowanym nadchodzącymi zmianami, może być ciężko wybrać odpowiedni produkt. Podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy, jak możliwość składania, czy wiek dziecka. O czym jeszcze należy pamiętać? W dzisiejszym artykule przedstawiamy 4 praktycznych porad, które pomogą Ci w wyborze wózka dla Twojego dziecka!

Rodzaje wózków

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów wózków dla dzieci. To na jaki rodzaj się zdecydujemy zależy głównie od naszych preferencji oraz wieku dziecka. Jeśli jest to małe dziecko niepotrafiące jeszcze samodzielnie trzymać głowy, czy siedzieć, dobrą decyzją będzie zakup gondoli. Gondole mają dużo miejsca, co pozwala na położenie kocyka lub śpiworka w zimniejsze dni. Są wyposażone w miękkie materacyki, na którym dziecko będzie leżeć. W większości gondol jest możliwość delikatnego podniesienia przodu materaca, tak aby głowa i klatka piersiowa dziecka były delikatnie wyżej. 

Kolejne są spacerówki. Są to wózki, w których dziecko może siedzieć i obserwować świat dookoła. Przeznaczone są dla dzieci, które już samodzielnie siedzą, ale w razie gdyby dziecko miało z tym problem, rodzic może przypiąć je bezpiecznie pasami. Większość spacerówek ma możliwość regulowania oparcia, daszku oraz podnóżka, tak aby dziecko mogło się wygodnie położyć. 

Rodzice mogą również zdecydować się na wersję 2 lub 3w1. W przypadku wózków 2w1, tak zwane wózki gondole połączone ze spacerowymi, do jednego stelażu możemy wpiąć gondole oraz spacerówkę. Jeśli zdecydujemy się na wersję 3w1, oprócz możliwości wymiany gondoli na spacerówkę możemy wymieniać je również na nosidełko, jednak w większości przypadków takie nosidełko posłuży nam tylko parę miesięcy. Jest to wygodna opcja, gdy wybieramy się gdzieś autem. Wtedy zamiast zabierać całą gondolę, bierzemy tylko stelaż, a na miejscu, prosto z samochodu wpinamy nosidełko. 

Rodzaj kół

To, jakie koła będzie miał nasz wózek jest bardzo ważną kwestią. To, z czego zostały zrobione ma duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Podczas wybierania wózka warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Możemy wyróżnić trzy rodzaje materiałów, z których zostały zrobione koła używanych w wózkach dziecięcych: 

  • koła pompowane – są najpopularniejsze wśród rodziców. Dużym ich plusem jest elastyczność, co przekłada się na amortyzację podczas jazdy i komfort dziecka. Użytkowanie ich również nie sprawia specjalnych problemów. Za minus można uznać podatność na uszkodzenia mechaniczne. Co jakiś czas należy również sprawdzać, czy nie trzeba ich dopompować. 
  • koła piankowe – najczęściej spotykane są w wózkach spacerowych, powstały z połączenia pianki i kauczuku, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe i bardzo lekkie. Koła takie są twarde, co powoduje mniejszą amortyzację podczas jazdy. 
  • koła żelowe – stosowane są głównie w wózkach wielofunkcyjnych, wyglądem przypominają koła pompowane, jednak są całkowicie bezobsługowe. Ten rodzaj materiału jest nowością wśród wózków, co przekłada się na ich cenę. 

Warto dowiedzieć się, czy firma, której wózkiem się interesujemy ma możliwość wymiany uszkodzonego koła lub dokupienia dodatkowego kompletu.  

Regulacja rączki 

Regulacja rączki, z pozoru nieistotna, podczas użytkowania może okazać się całkiem użyteczna. Jest to bardzo ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę wybierając wózki dziecięce.Nie wszystkie modele wózków mają możliwość regulowania ustawienia rączki. Taka opcje może być wygodna, gdy wózek, na który się zdecydujemy jest wysoki, a początkowe ułożenie rączki jest dla nas niekomfortowe. Możliwość dopasowania jej do naszych preferencji poprawia komfort użytkowania go. 

Funkcja składania

Składanie wózka przy małym dziecku często przysparza rodzicom dużo problemów. Nieraz trzeba to zrobić jedną ręką. Nowe modele spacerówek mają możliwość składania wózka jednym ruchem, lub za pomocą jednego przycisku. W przypadku gondoli sprawia jest o tyle trudniejsza, że należy najpierw wymontować gondole, a następnie złożyć stelaż. Warto rozeznać się, który z modeli będzie nam najbardziej odpowiadał. 

Niestety, w przypadku wózków wielofunkcyjnych nie mamy dużej możliwość wyboru. Z uwagi, że do jednego stelażu można używać dwóch lub trzech rodzajów wózków, możliwość składania jest mocno ograniczona. W większości jedynym sposobem składania jest wymontowanie gondoli lub spacerówki i osobne złożenie stelażu. Pomimo, że wózki wielofunkcyjne są dobrą opcją, mają również swoje minusy. 

Wybór wózka dla dziecka to jedno z ważniejszych zadań czekających na rodziców malutkich dzieci. Wybór nie powinien być pochopny i nie zawsze warto kierować się wyglądem. Aby odpowiednio wybrać należy wziąć wiele rzeczy pod uwagę i dokładnie się nad tym zastanowić. Należy pamiętać, że to wybór na wiele miesięcy i lat. Warto się do niego odpowiednio przygotować i go dokładnie przemyśleć. 

5/5 - (3)