Jakość nasienia a częstotliwość współżycia

Pary, które starają się dziecko, często sądzą, że częste współżycie zwiększa szansę na poczęcie w danym cyklu. Tymczasem wiele zależy od jakości męskiego nasienia, na którą wpływa między innymi częstotliwość współżycia. W jaki dokładnie sposób? 

Co wpływa na jakość nasienia?

Mężczyźni powinni mieć na uwadze, że na jakość nasienia wpływa wiele czynników, takich jak na przykład:

  • właściwa dieta,
  • stan zdrowia fizycznego,
  • stan zdrowia psychicznego,
  • odpowiednia dawka aktywności fizycznej,
  • częstotliwość współżycia.


Jakość nasienia zależy więc w przeważającym stopniu od trybu życia, jaki prowadzi mężczyzna. Oczywiście, niemały wpływ mają również innego typu czynniki, takie jak chociażby ekspozycja na promieniowanie czy uwarunkowania genetyczne. 

Jak zbadać jakość nasienia?

Jakość męskiego nasienia budzi zainteresowanie przede wszystkim tych par, które starają się o potomstwo. Dopóki nie zależy nam na poczęciu dziecka, zwykle nie przykładamy większej wagi do jakości nasienia. Jeśli jednak po pół roku prób kobieta nadal nie jest w ciąży, warto wykonać podstawowe badania. Wśród nich znajduje się między innymi badanie na jakość męskiego nasienia, które można wykonać w klinice leczenia niepłodności bądź w domu, na przykład z pomocą testu SwimCount. Przy teście SwimCount otrzymujemy wyniki, które zgodne są z rekomendacjami WHO, a więc badamy, czy ruch postępowy plemników jest niski, średni czy wysoki. Według specjalistów jest to najważniejszy parametr do oceny męskiej płodności.

Im częściej, tym lepiej?

Jeśli ruch postępowy plemników jest niski, należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi szerszą diagnostykę i pozwoli ocenić szansę na poprawę jakości nasienia. Tymczasem w przypadku średniego i wysokiego ruchu postępowego należy zadbać o to, aby utrzymać owy parametr na zadowalającym poziomie. Pozostaje pytanie, w jaki sposób częstotliwość współżycia będzie wpływać na jakość męskiego nasienia. Czy w tym przypadku częściej oznacza lepiej? Otóż i tak, i nie. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy współżyją rzadziej, niż raz na 7 dni, posiadają słabszej jakości nasienie. Plemniki są bowiem mniej żywotne, ich główki są zniekształcone, a witki nie pracują na pełnych obrotach. Lekarze radzą, aby podczas starań o dziecko współżyć nie rzadziej niż raz na 2-3 dni. Od czwartego dnia abstynencji seksualnej parametry biologiczne plemników zaczynają spadać. 

Jak poprawić jakość nasienia?

Wiadomo już, że aby poprawić jakość nasienia, należy współżyć nie częściej, niż raz na 2 dni i nie rzadziej, niż raz na 4 dni. Dodatkowo warto:

  • spożywać produkty bogate w witaminę A i E oraz selen i cynk,
  • zadbać o regularną aktywność fizyczną,
  • zadbać o relaks, wyciszenie i odpoczynek,
  • zadbać o swoje zdrowie fizyczne – niedoleczone infekcje czy choroby przewlekłe mogą wpływać negatywnie na jakość nasienia.


Poprawa jakości męskiego nasienia domowymi sposobami zajmuje średnio 2-3 miesiące. Możemy także, pomocniczo, sięgnąć po suplementy diety, które dedykowane są właśnie mężczyznom. Zwykle zawierają one kompleksy witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na jakość nasienia. 

5/5 - (1)